Gréckokatolícka cirkev, farnosť Poprad

Oficiálna stránka farnosti

Filipovka

Publikované: | 13.November, 2015 | Komentáre vypnuté

Filipovka alebo správnejšie Pôst pred sviatkom narodenia Pána je obdobie od 15. novembra do 24. decembra, teda 40 dní.

Toto pôstne obdobie bolo zavedené, aby sa veriaci mohli pripraviť na oslavu sviatkov Narodenia Pána a Bohozjavenia. Usmernenia pre Filipovku sú oveľa zhovievavejšie, ako v prípade Veľkého pôstu pred Paschou (Veľkou nocou). Tento pôst nemá žiadne špeciálne liturgické predpisy.
Názov Filipovka sa ujal preto, lebo sa začína po sviatku sv. Filipa. Svätý apoštol Filip bol jedným z 12 apoštolov, najbližších Ježišových spolupracovníkov. Po Zoslaní Svätého ducha Filip veľa cestoval a na svojich cestách ohlasoval evanjelium a konal zázraky. Zomrel v Hierapolise, kde ho ukrižovali dolu hlavou.

Obdobie Filipovky môžu využiť všetky deti a tiež mládež na plnenie úloh a tak si viac uvedomiť pravú podstatu Vianoc. Na každý týždeň bude zadaná špeciálna úloha, ktorú je potrebné počas toho týždňa aj splniť. Viaceré úlohy predpokladajú spoluprácu s dospelou osobou a všetky vyžadujú podpis tej osoby, ktorá potvrdí, že dieťa danú úlohu skutočne splnilo. Zadania budú umiestnené vzadu v chráme a na internetovej adrese: www.grkatpoprad.sk/stretko.
Odmenou za splnenú úlohu bude vianočná ozdoba, ktorú dieťa umiestni na papierový vianočný stromček v chráme. Uvidíme, ako ozdobený bude na Vianoce. ;)

Komentáre

Komentáre sú uzatvorené.

Vyhľadávanie

  • Rubriky

  • Archív

  • Meta