Gréckokatolícka cirkev, farnosť Poprad

Oficiálna stránka farnosti

Svetové dni mládeže

Publikované: | 11.September, 2016 | Komentáre vypnuté

Piati mladí spolu s o. Bartošom sa zúčastnili 16. Svetových dní mládeže (SDM) v Krakove. Po svätých liturgiách v nedeľu (11. septembra) predstavili krátku prezentáciu s komentárom, v ktorej veriacim priblížili túto udalosť.

DSCN4211

Prezentáciu si môžete pozrieť na tomto linku.

Posledný júlový týždeň sme putovali na SDM do Krakova. V pondelok sme autobusom pricestovali do Skawiny, mesta, kde boli ubytovaní všetci pútnici zo Slovenska. My sme bývali na strednej škole ekonomicko-technickej.

“Spali sme v triedach, na vlastných karimatkách a v spacákoch. Sprchy boli von, tiekla tam len studená voda z hasičskej hadice. Súkromie nám zabezpečoval len čierny igelit, preto sme sa sprchovali v plavkách. Ale čo, aspoň bola sranda.”
- Gabriel Ráchela

Večer sa všetci Slováci stretli v mestskom parku, kde bolo postavené veľké pódium. Tam prebiehal slovenský program, čiže najprv otvárací ceremoniál, ktorý nám priblížil históriu Poľska, jeho svätých, ako aj Božie milosrdenstvo, ktoré bolo hlavnou témou. Počas ďalších dní až do piatka na ňom prebiehali doobeda katechézy so slovenskými biskupmi, ktoré boli sprevádzané spevom, tancom, či svedectvami mladých.

V utorok poobede sme putovali do Sanktuária Božieho milosrdenstva. Cestou tam sme prvýkrát zažili veľký dav ľudí, keď sme sa nezmestili do nášho vlaku a museli sme ísť až ďalším, kde sme sa vošli len tak-tak. Z balkóna pred Sanktuáriom slovenskí organizátori spustili veľkú vlajku, potom sme sa spoločne pomodlili Korunku k Božiemu Milosrdenstvu. V ten istý deň večer sa konala otváracia sv. omša s kardinálom Dziwiszom. Bol to silný zážitok, vidieť okolo seba niekoľko tisíc mladých z celého sveta, ktorí aj napriek tomu, že si nerozumejú, vedia sa zjednotiť v modlitbe.

V stredu po slovenskej katechéze nebol v Krakove žiaden oficiálny program, mnohí tam však išli aspoň na večeru. Vo štvrtok večer sme oficiálne privítali sv. otca, pápeža Františka, ceremoniálom v Krakove. V piatok sme s ním mali aj krížovú cestu.

“Krížová cesta bola krásna, veľmi hlboké myšlienky a umelecké výstupy priam neskutočné.”
- Henrieta Haľamová

V sobotu ráno sa Slováci stretli v kostole v Skawine na závere slovenského programu. Tam sa s nami rozlúčili jeho organizátori aj všetci biskupi, ktorí nás sprevádzali. Potom sme spoločne putovali na Campus Misericordiae (Pole milosrdenstva) najprv autobusom, neskôr električkou a nakoniec asi 10 km pešo.

“Bolo to veľmi ťažké, ísť tak dlho pešo v najväčšej horúčave. Okrem toho sme sa nevedeli dostať k balíčkom s jedlom, takže sme boli aj veľmi hladní. Nakoniec sme sa ale dostali do sektora a tam sme sa najedli a rozložili si karimatky a spacáky na zem. Prišli sme tam však príliš neskoro, preto sme z vigílie veľa nemali. Po jej skončení sme si už len spravili provizórnu hygienu a išli spať.”
- Katarína Bartošová

Spalo sa nám dobre a ráno nás zobudili slnečné lúče aj pekný spev. Tak sme sa umyli, najedli a už len čakali na záver, sv. omšu vyslania. Tam sme sa dozvedeli, že ďalšie SDM budú v Paname v roku 2019.

“Cesta späť do Skawiny bola veľmi ťažká. Najprv sme sa tlačili v kolóne ľudí, potom nešiel vlak, na ktorý sme čakali, tak sme museli ísť električkou, ktorá bola taká plná, že sme sa ani nevošli všetci do jednej. Aby toho nebolo málo, bolo strašne horúco a chytili nás aj 2 búrky.”
- Richard Štefaňák

Na konečnej električiek nás však ako dar od Boha čakal prázdny autobus, takže sme si mohli aj sadnúť. Nakoniec sa autobus poriadne naplnil ostatnými Slovákmi, ale hlavne, že sme sa po siedmich hodinách dostali do našej školy, kde sme sa ešte stihli aj osprchovať. Do Popradu sme sa dostali až krátko po polnoci.

Bol to veľmi náročný týždeň, ale všetci sme veľmi radi, že sme mohli byť súčasťou. Do konca života budeme mať na čo spomínať.

Matej Bartoš

Fotografie komunikačného tímu SDM (slovenský program).
Fotografie poľských organizátorov (hlavný program).

Komentáre

Komentáre sú uzatvorené.

Vyhľadávanie

  • Rubriky

  • Archív

  • Meta