Gréckokatolícka cirkev, farnosť Poprad

Oficiálna stránka farnosti

Návšteva partnerskej farnosti Gütersloh

Publikované: | 6.November, 2016 | Komentáre vypnuté

V roku 2011 začala naša farnosť spolupracovať s nemeckou farnosťou sv. Konráda z mesta Gütersloh na vytváraní partnerstva. Iniciátorom bol spolok Eine-Welt-Kreis (Krúžok jeden svet) pôsobiaci v tejto farnosti. Tento spolok sa venuje činnostiam podporujúcim jednotu vo svete aj Cirkvi a podporu chudobných oblastí. Pravidelne vo farskej budove predávajú produkty s certifikátom Fair Trade (trvalo udržateľný obchod podporujúci malé firmy v krajinách tretieho sveta) alebo robia zbierky na rôzne účely. Jedna bola určená pre kňaza v Brazílii, ktorý sa venuje deťom z ulice, inou zabezpečili tlač modlitebných kníh pre postihnuté deti v špeciálnej škole v Prešove.

16. októbra 2016 bolo 25. výročie založenia Eine-Welt-Kreis, na ktoré sme boli pozvaní a pozvanie sme aj prijali. Preto sme sa v piatok 14. októbra skoro ráno vydali na vyše 13-hodinovú cestu. Na jej konci nás čakalo milé prijatie a teplá večera. Boli sme ubytovaní v rodinách farníkov. V sobotu sme mali pripravený bohatý program. Predpoludním sme navštívili centrum mesta. Mladšia časť posádky tam cestovala bicyklom a cestou sa zastavila v mestskom parku a botanickej záhrade. Ostatní išli autom. V meste sme navštívili farský kostol sv. Pankráca a prešli sa pešou zónou. Poobede sme navštívili otca Michaela Karstena, ktorý stál pri zrode našej spolupráce. Teraz slúži vo farnosti sv. Michala v Oerlinghausen. V ich kostole sa nachádza výnimočná krížová cesta v ikonografickom štýle. Najprv sme si vypočuli výklad k významom jednotlivých obrazov a potom sme sa zúčastnili na sv. omši. Večer sme chceli aj my obdarovať našich hostiteľov, a preto sme im pripravili tradičné slovenské jedlo – bryndzové halušky.

V nedeľu sa konala hlavná slávnosť. Na sv. omši sme farnosti sv. Konráda darovali ikonu Bohozjavenia, ktorá bude umiestnená pri krstiteľnici. Túto ikonu o. Miroslav aj posvätil a po skončení slávenia sme sa spolu s veriacimi presunuli do pastoračného centra, kde bolo pripravené pohostenie pre všetkých. Členovia spolku krájali narodeninovú tortu a všetci zúčastnení spomínali na uplynulé roky. Popoludní nastal čas odchodu a preto sme sa rozlúčili a vydali sa na cestu domov.

Táto návšteva bola ukážkou rôznorodosti a bohatstva Cirkvi, do ktorej patríme. Spoločne sme sa zdieľali, potešili, ďakovali Pánu Bohu za všetky minulé dobrá a prosili Ho o požehnanie do budúcnosti.

Komentáre

Komentáre sú uzatvorené.

Vyhľadávanie

  • Rubriky

  • Archív

  • Meta