Gréckokatolícka cirkev, farnosť Poprad

Oficiálna stránka farnosti

Sviatok Bohozjavenia

Publikované: | 5.Január, 2019 | Komentáre vypnuté

„Pri tvojom krste v Jordáne zjavila sa, Pane, poklonyhodná Trojica. Otcov hlas ti vydal svedectvo. Nazval ťa svojím milovaným Synom. Aj Duch Svätý v podobe holubice potvrdil pravdivosť týchto slov. Svojím zjavením si osvietil celý svet. Kriste Bože, sláva tebe.“
Boh nás miluje a chce byť našim spoločníkom, chce byť navždy s nami – toho je dôkazom aj sviatok Bohozjavenia. Ježiš Kristus v tridsiatom roku svojho života, pred svojím verejným účinkovaním, prijal krst od Jána v rieke Jordán. Svätý Duch zostúpil na Krista v podobe holubice a Boh Otec o tom vydal svedectvo: „Toto je môj milovaný Syn , v ktorom mám zaľúbenie.“
Sviatok Bohozjavenia slávila aj naša farnosť. V piatok 4.januára sa veriaci zišli na Kráľovských hodinkách, aby pocítili predzvesť nastávajúceho sviatku. Nasledujúci deň už tradične prebiehala Veľká večiereň sv.Bazila Veľkého, počas ktorej 13 čítaní zo Svätého písma veriacim priblížilo význam krstu a samotného sviatku zároveň. Spestrenie večierne však nastalo Jordánskym svätením vody, kedy kňaz posvätil vodu, ktorú si veriaci potom mohli načerpať.

„Pri tvojom krste v Jordáne zjavila sa, Pane, poklonyhodná Trojica. Otcov hlas ti vydal svedectvo. Nazval ťa svojím milovaným Synom. Aj Duch Svätý v podobe holubice potvrdil pravdivosť týchto slov. Svojím zjavením si osvietil celý svet. Kriste Bože, sláva tebe.“

Boh nás miluje a chce byť našim spoločníkom, chce byť navždy s nami – toho je dôkazom aj sviatok Bohozjavenia. Ježiš Kristus v tridsiatom roku svojho života, pred svojím verejným účinkovaním, prijal krst od Jána v rieke Jordán. Svätý Duch zostúpil na Krista v podobe holubice a Boh Otec o tom vydal svedectvo: „Toto je môj milovaný Syn, v ktorom mám zaľúbenie.“

Sviatok Bohozjavenia slávila aj naša farnosť. V piatok 4.januára sa veriaci zišli na Kráľovských hodinkách, aby pocítili predzvesť nastávajúceho sviatku. Nasledujúci deň už tradične prebiehala Veľká večiereň sv.Bazila Veľkého, počas ktorej 13 čítaní zo Svätého písma veriacim priblížilo význam krstu a samotného sviatku zároveň. Spestrenie večierne však nastalo Jordánskym svätením vody, kedy kňaz posvätil vodu, ktorú si veriaci potom mohli načerpať. Podobne sa stalo aj na ranných liturgiách 6.januára.

Text & fotografie: Nikolas Fečunda

Komentáre

Komentáre sú uzatvorené.

Vyhľadávanie

  • Rubriky

  • Archív

  • Meta